SPEGEL samt KONSOLBORD, Gustavianskstil, 18/1900-tal.

526782. SPEGEL samt KONSOLBORD, Gustavianskstil, 18/1900-tal.

Bronserad samt förgylld, dekor i pastellage. Spegel med pärlstavsdekor, rosettkrön, hängande blomgirlander, 74 x 147,5 cm.
Konsolbord med grå marmorskiva, raka runda kannelerade ben, girlander, längd 70, bredd 35, höjd ca. 76,5 cm.

Bruksslitage, bronsering och förgyllningen med avslag, ställvis sliten, dekordelar saknas, benen lösa.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 278