SPEGEL samt KONSOLBORD, Gustavianskstil, 18/1900-tal.
526782. SPEGEL samt KONSOLBORD, Gustavianskstil, 18/1900-tal.
Bronserad samt förgylld, dekor i pastellage. Spegel med pärlstavsdekor, rosettkrön, hängande blomgirlander, 74 x 147,5 cm.
Konsolbord med grå marmorskiva, raka runda kannelerade ben, girlander, längd 70, bredd 35, höjd ca. 76,5 cm.
Bruksslitage, bronsering och förgyllningen med avslag, ställvis sliten, dekordelar saknas, benen lösa.