EINAR JOLIN. Porträtt föreställande Prof Mikael A Scheremetiew-Angelini (1870-1956), olja på duk, signerad samt daterad 1952.

526606. EINAR JOLIN. Porträtt föreställande Prof Mikael A Scheremetiew-Angelini (1870-1956), olja på duk, signerad samt daterad 1952.

Porträttet avbildar Einar Jolins svärfar, Mikael Alexandrowitsch Scheremetiew-Angelini (1870-1956).
Ca 40 x 32 cm.
Proveniens : Den porträtterades familj.

Märken.

Einar Jolin (1890–1976)

Gör en kostnadsfri värdering!

Ca 40 x 32 cm.

Märken.

Einar Jolin (1890–1976)

Antal besök: 1 340