Svärd, Japan, 1500-tal.

512397. Svärd, Japan, 1500-tal.

Tillverkningsdatum: 1521 (大永 Daiei) - 1528 till 1592 (文禄 Bunroku) - 1596 Konstperiod: Muromachi (1392–1573)
Svärdsperiod: Koto (800-1596)
Total bladlängd: 57 cm
Nagasa: 45,9.

Åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Svärdsperiod: Koto (800-1596)
Total bladlängd: 57 cm
Nagasa: 45,9.

Åldersslitage.

Antal besök: 1 508