Fanerad med mahogny. Överdel med tre dörrar och bakomliggande hyllplan. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning, tre lådor under skrivklaff samt utdragbar skrivskiva med fack. Längd 124. Bredd 59. Höjd ca 204 cm.
Slitage, mindre repor samt fläckar, en list saknas.