STOR KINESISK TALLRIK, porslin, med stativ, Kina sannolikt 1800-tal.
507224. STOR KINESISK TALLRIK, porslin, med stativ, Kina sannolikt 1800-tal.
Stor tallrik gjord av kinesiskt porslin dekorerad med kranar, på bottenytan sex karakteristiska stämpelmärken ”Chenghua”, Kina troligen 1800-talet, med diameter: 41 centimeter.