Tennfat, otydligt stämplat, 1787, diameter, 32,5 cm.
Tennslev, Gustav Silov, Vimmerby, omkring 1800-talets mitt, längd 41,5 cm.
Mortel, höjd 14, diameter 15,5 cm.
Ålders-samt bruksslitage.
Ålders-samt bruksslitage.