Svängd knäck-modell med dekor i form av blå blomster och förgyllda detaljer mot vitt porslin. Stämpelmärkta.
6 st kaffekoppar, höjd 6,5 cm.
6 st kaffefat, diameter 13 cm.
6 st assietter, diameter 17,5 cm.
1 st kaffekanna, höjd 22 cm.
1 st gräddkanna, höjd 9 cm.
1 st sockerskål, höjd 10 cm.
Smärre bruksslitage.
1 st kaffekanna, höjd 22 cm.
1 st gräddkanna, höjd 9 cm.
1 st sockerskål, höjd 10 cm.
Smärre bruksslitage.