KAFFESERVIS, 35 delar, porslin, "Viktoria", Karlskrona Porslinsfabrik.

497139. KAFFESERVIS, 35 delar, porslin, "Viktoria", Karlskrona Porslinsfabrik.

Förgylld dekor i form av prinsesskronor och guldrand.
11 st kaffekoppar, höjd 7 cm.
12 st kaffefat, diameter 12,6 cm.
9 st assietter, diameter 18 cm.
1 st gräddkanna, höjd 8 cm.
1 st sockerskål, höjd 9,5 cm
1 st kaffekanna, höjd 27 cm.

Smärre bruksslitage, kaffekanna med ytligt krackeleringsstreck i glasyren.

Gör en kostnadsfri värdering!

11 st kaffekoppar, höjd 7 cm.
1 st gräddkanna, höjd 8 cm.
1 st sockerskål, höjd 9,5 cm
1 st kaffekanna, höjd 27 cm.

Antal besök: 521