495595. MONICA BACKSTRÖM. Skulptur, glas, unik, ur serien "Paradisfrukter", signerad, Kosta Boda, 1900-tal.
Rosa-lila glasmassa med dekor i orange, gult och grönt.
Längd 25,5 cm, höjd 14 cm.
Smärre bruksslitage, ytlig luftbubbla från tillverkningen.
Monica Backström (Född 1939)