493413. MONICA BRATT. Vinkanna, kanna, assietter och pokal, 8 delar, rubinrött glas, Reijmyre glasbruk, 1900-tal.
Kraftig glasmassa. Höjd ca 17 - 31 cm. Assietter, diameter 17 cm.
Bruksslitage, vinkanna med förgyllt monogram med nötning på förgyllningen. En assiett med nagg.