SILVERMYNT I ETUIER, 22 st. silver, bl.a jubileumsmynt från Sverige, 1900-tal.

491596. SILVERMYNT I ETUIER, 22 st. silver, bl.a jubileumsmynt från Sverige, 1900-tal.

200 kr Carl XVI Gustaf - Sveriges Konung 125 år - 1998.
200 kr Drotting Silvia, Carl XVI Gustaf, 1976-2001.
200 kr Nobelpriset Hundra års jubileum 2001.
50 kr Konungabröllopet 1976.
50 kr Nya Grundlagen 1975.
2 kr Gustaf Vasa 400 år, 1921.
2 kr Sveriges nya kolonien DeLaware 1638-1938.
2 US dollar 1922 och -23, vikt 26 gram/st.
1 Half dollar 1963, 12 gram.
2 Half dollar 1967, 12 gram.
2 Half dollar 1982, 12 gram.
1 På Sydpolen 1911, Kongeriket Norge (925s) vikt 34 gram.
50 Euro Nederländerna 1996.
20 Euro Austria 1996.
20 Euro Suomi Finland 1996.
10 Euro Tyskland 2002.
50 Ngultrums, FN 50 år, Bhutan
3 Rubel, FN 50 år, Ryssland (925s 31,1 gram).

Två myntlådor medföljer.

Vissa mynt med bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

50 kr Konungabröllopet 1976.
50 kr Nya Grundlagen 1975.
1 Half dollar 1963, 12 gram.
2 Half dollar 1967, 12 gram.
2 Half dollar 1982, 12 gram.
50 Euro Nederländerna 1996.
20 Euro Austria 1996.
20 Euro Suomi Finland 1996.
10 Euro Tyskland 2002.

Två myntlådor medföljer.

Vissa mynt med bruksslitage.

Antal besök: 1 653