489378. BORDSUR, marmor och förgylld mässing, Louis XVI-stil, Frankrike, omkring sekelskiftet 18/1900.
Figurin i form av kvinna med böcker samt sockel i marmor med brännförgyllda detaljer. Urverket märkt "SR FA". Höjd 24 cm.
Bruksslitage, figurin med med smärre sprickor.
Nyckel/nycklar finns.