483523. SKÄNK, allmoge, 1800-tal.
Ådringsmålad röd/brun. Två dörrar, genombruten trågkant.
Längd 138,5, bredd 51,5, höjd 128,5.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, en sida av tråget trasigt, bitar saknas, ett beslag saknas, hyllplan invändigt bemålade.