MARGARETA HENNIX. Ölglas och vinglas, 11 st, "Basic", Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft.
482019. MARGARETA HENNIX. Ölglas och vinglas, 11 st, "Basic", Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft.
Grön fot med klar kuppa. Etikettmärkta.
Margareta Hennix erhöll utmärkelsen "Utmärkt Svensk Form" för servisen "Basic" 1994.
6 st ölglas, höjd ca 24,5 cm.
5 st vinglas, höjd ca 19,5 cm.
Smärre bruksslitage, någon enstaka bubbla i glasmassan.
6 st ölglas, höjd ca 24,5 cm.