GLASSERVIS, 96 delar, "Elon", Kosta, 1900-talets första hälft.
465611. GLASSERVIS, 96 delar, "Elon", Kosta, 1900-talets första hälft.
Slipad dekor av bladverk.
16 rödvinsglas, höjd 12 cm.
12 vitvinsglas, höjd 11 cm.
11 starkvinsglas, höjd 9 cm.
20 grogg/ölglas, höjd 13 cm.
22 selterglas, höjd 7,5 cm.
15 snapsglas, höjd 9 cm.
5 grogg/ölglas, slipad dekor av stjärnor, höjd 13 cm, medföljer.
Nagg på ett selterglas, två vitvinsglas, ett grogg/ölglas, två starkvinsglas.
Slipad dekor av bladverk.
16 rödvinsglas, höjd 12 cm.
12 vitvinsglas, höjd 11 cm.
11 starkvinsglas, höjd 9 cm.
20 grogg/ölglas, höjd 13 cm.
22 selterglas, höjd 7,5 cm.
15 snapsglas, höjd 9 cm.