46036. SALONGSBORD samt STOLAR, 1 par, gustaviansk stil, J Spira Wien omärkt, 1900-talets början.
Ovalt bord med lös glasskiva. Längd 85, bredd 56, höjd 79 cm.
1 par stolar med dekor av lyra.
Enligt uppgift importerade på 1920-talet från J Spira Wien tillsammans med #45681 #45697 #45755 #45760 #45761 #46033.
Slitage, skador, sprickor, dekordelar saknas, färgbortfall.