460300. HANS AGNE JAKOBSSON. Taklampa, mässing och glas, Markaryd, 1960-tal.
Från offentlig lokal på 60-talet. Stomme i mässing samt runda kupor i lätt honungsfärgad glasmassa. 5 st ljuspunkter. Komplett med takkåpa i mässing, allt i original.
Höjd 144 cm, diameter ca 70 cm.