SKÅP, allmoge, Jämtland. 1800-tal.

4556141. SKÅP, allmoge, Jämtland. 1800-tal.

Tvådelat. Orört skåp, välvt krön, pardörrar med tre bakomliggande hyllor samt skedhylla, ljusgrå botten med dekor av buketter, marmorerat krön. Längd 110, bredd 37, höjd 181 cm.

Slitage, repor, märken. Dörrparet har torkat isär så det syns en glipa. Två lister lösa men medföljer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 850