453943. SOFFA, "Visingsö", Carl Malmsten, AB O H Sjögren, Tranås. 1900-talets andra hälft.
Stomme av furu. Genombrutna gavlar samt rygg. Lösa dynor i rygg och sits. Brickmärkt. Längd ca 200 cm.
Bruks och åldersrelaterat slitage. Mindre färgrester på ett hörn. Ett ben löst.