452590. BOKHYLLA, teak, "Prydno", Bröderna Gustavssons Möbelfabrik, Viserum. 1950/60-tal.
Benställning i svärtad metall med detaljer i mässing. 5 st hyllplan, tidnings- och skrivhylla i fanérad teak. Längd 208, bredd 32, höjd 165 cm.
Bruksslitage, repor och märken. Behöver skruvas åt i snedstagen under nedersta hyllplanet, skruvar saknas.