Starkeldsfajans, spräcklig glasyr grönt. Diameter 9 cm. Proveniens: Enligt uppgift från Hans Hedbergs sommarstuga på Köpmanholmen, Örnsköldsvik.
Bruksslitage.
Hans Hedberg (1917–2007)