SMYCKEN, 8 delar, bl.a. glas, guttaperka och stenkol, omkring sekelskiftet 18/1900.
448892. SMYCKEN, 8 delar, bl.a. glas, guttaperka och stenkol, omkring sekelskiftet 18/1900.
3 st halsband, längd 44 - 120 cm.
1 par örhängen, längd 2,7 cm.
2 st broscher, längd ca 5,5 cm.
1 st dräktapplikation, längd 20 cm, bredd 14 cm
1 st hårnål i plast med strass, 1930-tal, längd 12 cm.
Bruksslitage, repor, dräktapplikation med en saknad pärlrad. 1 par defekta skruvörhängen medföljer.
1 par örhängen, längd 2,7 cm.