EDWARD HALD. Moccaservis, 42 delar, porslin, Art Deco, Karlskrona Porslinsfabrik, 1930/40-tal.
447178. EDWARD HALD. Moccaservis, 42 delar, porslin, Art Deco, Karlskrona Porslinsfabrik, 1930/40-tal.
Svart och glasyr med guldfärgad kant och invändigt förgyllda
14 st mocckakoppar, höjd 6,2 cm.
14 st, moccafat, diameter 11 cm.
1 st gräddkanna, höjd 8 cm.
1 st sockerskål, höjd 9 cm.
1 st moccakanna, turkos glasyr med försilvrad dekor, höjd 23 cm.
1 st cabaret, diameter ca 32 cm.
1 st lockskål, höjd 5 cm.
1 st gräddkanna, höjd 8 cm.
1 st sockerskål, höjd 9 cm.
1 st lockskål, höjd 5 cm.