ANDERS WISSLER. "Tors fiske".

ANDERS WISSLER. "Tors fiske".
4393576. ANDERS WISSLER. "Tors fiske".

Patinerad brons, Signerad Anders Wissler. Gjutarstämpel "O. E."

Motivet, som ursprungligen koncipierades 1903 finns idag i ett monumentalt verk på Mariatorget i Stockholm. Motivet skildrar det dramatiska ögonblicket då Tor fångar Midgårdsormen och höjer sin hammare, Mjölner.

Höjd 34 cm. Längd 22 cm.

Smärre ytslitage. Helhetsintrycket är gott.

Anders Wissler (1869–1941)

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 34 cm. Längd 22 cm.

Anders Wissler (1869–1941)

Antal besök: 890