SOFFBORD Modellnummer 449, H. Sundling AB. Tranås, 1950-tal.

4387740. SOFFBORD Modellnummer 449, H. Sundling AB. Tranås, 1950-tal.

Fanerat med macassar, intarsiadekor. Ben i betsad bok med mässingfärgade fothylsor.

Höjd 54
Bredd 110
Djup 53

(cm)

Litteratur: Andreas Siesing, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", sid 367.

Skavmärken. Skivan med ytslitage, lacksläpp och fläckar. En kortsida med fanérbortfall / flis saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 54
Bredd 110
Djup 53

(cm)

Antal besök: 452