Fanerat med macassar, intarsiadekor. Ben i betsad bok med mässingfärgade fothylsor.
Höjd 54
Bredd 110
Djup 53
(cm)
Litteratur: Andreas Siesing, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", sid 367.
Skavmärken. Skivan med ytslitage, lacksläpp och fläckar. En kortsida med fanérbortfall / flis saknas.