RUT BRYK. Väggplakett, Arabia, signerad, 1960/70-tal.

438628. RUT BRYK. Väggplakett, Arabia, signerad, 1960/70-tal.

Kvadratisk form. Inpressad dekor av fjäril, cirklar med kryss och prickar i svart och grått mot vit fond. Signerad BRYK. 11,5x11,5 cm.

Rut Bryk (1916-1999) keramiker och bildkonstnär. Bryk studerade vid Konsthögskolan i Helsingfors och arbetade vid Arabia från 1942. Hon är främst känd för sina väggreliefer bestående av tredimensionella keramikplattor. Motivkretsen är en originell kombination av element tagna från Bysans, tidig renässans, folkkonst och konstruktivism. Bryk var fascinerad av sagor och förmedlade dem i den levande stillhet som vi finner i hennes keramik.

Rut Bryk (1916–1999)

Gör en kostnadsfri värdering!

Rut Bryk (1916–1999)

Antal besök: 3 401