GLASSERVISDELAR, 28 delar, "Odelberg", Kosta, 1900-talets första hälft.

434090. GLASSERVISDELAR, 28 delar, "Odelberg", Kosta, 1900-talets första hälft.

5 st champagneskålar, höjd 12 cm.
4 st vinglas, höjd 12,5 cm.
1 st vinglas, höjd 13,5 cm.
3 st drinkglas, höjd 10 cm.
1 st ölglas, höjd 10,7 cm.
1 st whiskyglas, höjd 8,5 cm.
12 st dessertskålar / sköljskålar, (utan gulddekor från tillverkningen), diameter 11,7 cm, höjd 6,3 cm.
1 st karaff, (utan gulddekor från tillverkningen), höjd 22 cm.

Smärre bruksslitage, karaff saknar propp.

Gör en kostnadsfri värdering!

4 st vinglas, höjd 12,5 cm.
1 st vinglas, höjd 13,5 cm.
3 st drinkglas, höjd 10 cm.
1 st ölglas, höjd 10,7 cm.
1 st whiskyglas, höjd 8,5 cm.

Antal besök: 1 426