Proveniens: Konsolerna kommer från Villa Fagerdal i Sundsvall. Villa Fagerdal låg vid Sidjöbäcken/Fagerbadet. Grosshandlaren och ägaren till Måns sågverk, Nils Wickström, byggde i mitten av 1800-talet detta som sitt sommarställe.