BALKONGKONSOLER, 2 st, gjutjärn, proveniens Villa Fagerdal, Sundsvall. 1800-talets mitt.

433279. BALKONGKONSOLER, 2 st, gjutjärn, proveniens Villa Fagerdal, Sundsvall. 1800-talets mitt.

Djup 110, höjd 79 cm.

Proveniens: Konsolerna kommer från Villa Fagerdal i Sundsvall. Villa Fagerdal låg vid Sidjöbäcken/Fagerbadet. Grosshandlaren och ägaren till Måns sågverk, Nils Wickström, byggde i mitten av 1800-talet detta som sitt sommarställe.

Bruksslitage, färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Djup 110, höjd 79 cm.

Bruksslitage, färgbortfall.

Antal besök: 1 354