Olja på duk, ej signerad.
46 x 75 cm.
Rammått: 65 x 95 cm.
Målningen ska enligt uppgift föreställa Villa Björkbacken, Östergötland. Konstnären Johan Krouthén vistades vid sommarnöjet under det sena 1800-talet och målade ett antal bilder från vistelserna.
Smärre ytslitage. Märken.
Olja på duk, ej signerad.
46 x 75 cm.
Rammått: 65 x 95 cm.
Smärre ytslitage. Märken.