STEKGRYTA, Gjutjärn. Timo Sarpaneva, Rosenlew & Co, Finland, 1900-talets andra hälft.

430479. STEKGRYTA, Gjutjärn. Timo Sarpaneva, Rosenlew & Co, Finland, 1900-talets andra hälft.

Gjutjärn med löst handtag i teak. Höjd 16,5, diam 19,5 cm.
Formgiven 1960. Grytan fick silvermedalj vid triennalen i Milano 1960.

Bruksslitage, märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage, märken.

Antal besök: 1 616