Ingjutna skruvar samt dekor i violett och rött. Monterad på träpelare. Huvudets höjd 21 cm, totalhöjd 183 cm.
Huvudbok signerad Bertil Vallien -98 medföljer.
Proveniens: Amnestygalan 1998.