TERASSURNA, fajans, Art Deco, tillskriven Ivar Jonsson, Gefle Porslinsfabrik, 1930-tal.

421993. TERASSURNA, fajans, Art Deco, tillskriven Ivar Jonsson, Gefle Porslinsfabrik, 1930-tal.

Bukig form med svängda hänklar, dekor i relief i form av Venus som stiger ur havet ridandes på delfin. Turkos halvblank glasyr. 1 av 5 kända exemplar varav 3 finns på Gävleborgs Länsmuseum.
Höjd 59 cm, bredaste diameter 58 cm exkl.hänklar.

Bruksslitage, ena hänkeln med skada på undersidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 562