4208440. BRUNO MATHSSON & PIET HEIN. Bord "Superellips" Mathsson International, 1982.
Ellipsformad skiva fanerad med masurbjörk, spännben i kromat stål.
Höjd 69,5
Bredd 240
Djup 120,5
(cm).
Bruksslitage, mindre märken, faneret bitvis med mindre resningar i skarvar.