4168027. CARL LARSSON. Flicka sedd bakifrån i hatt.
Blyerts på papper, 10,5 x 11 cm. Med ram 23,5 x 22,5 cm. Monogramsignerad C.L daterad d.15.12.84
LITTERATUR
Jämför med Ulwa Neegaard, Carl Larsson: signerat med pensel och penna, Stockholm, 1999, vol. II, s.22, no 152.
Möjligen del av arbetet inför arbetet med illustrationerna till "Anna Maria Lenngrens samlade skaldeförsök" Dessa utgörs av 133 st akvareller, lavyrer och teckningar 1883-1884.
Ej examinerad ur ram. För frågor, kontakta Cecilia.berggren@auktionsverket.se alternativt amelie.axson.johnson@auktionsverket.se.
LITTERATUR