4140400. EDVARD ANDERSSON. Komposition med sittande kvinna.
Olja på pannå, 81 x 61 cm, inklusive ram 83 x 63 cm. Signerad och daterad Edvard Andersson 52.
PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap.
Färgbortfall, märken av spikar längs målningens vänstra sida.
Vid frågor vänligen kontakta jonas.malmberg@auktionsverket.com.
Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III