EDVARD ANDERSSON. Komposition med sittande kvinna.

4140400. EDVARD ANDERSSON. Komposition med sittande kvinna.

Olja på pannå, 81 x 61 cm, inklusive ram 83 x 63 cm. Signerad och daterad Edvard Andersson 52.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap.

Färgbortfall, märken av spikar längs målningens vänstra sida.

Vid frågor vänligen kontakta jonas.malmberg@auktionsverket.com.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap.

Tema

Antal besök: 734