412853. SEKRETÄR, furu,18/1900-talet.
Stomme av furu. Drickamålad. Byrå med tre lådor. Klaff med bakomliggande lådor och skåp. Mittsektion med blindlådor. Längd 110, bredd 52, höjd 121 cm.
Bruks och åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Senare bemålning och låsbeslag. Lås lite svåröppnat.
Nyckel/nycklar finns.