Signerad R.S. 64 x 72 cm.
Proveniens
Familjen Sandberg, Göteborg.
Utställningar
Ragnar Sandberg 1902-1972, Göteborgs Konstmuseum 8 sept. -7 okt. 1973, kat.nr 7.
Skimrande västkust, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1986-87, kat.nr 193.
Duk något ospänd.