Mahognyfanerad. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor med infällda lås. Mässingskodda detaljer. Längd 102, bredd 50, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Bruks och åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Mindre flisa borta under spetsen på skivans vänstra sida.