EDVARD ANDERSSON. "Vågskvalp".

4070125. EDVARD ANDERSSON. "Vågskvalp".

Olja på pannå, 176 x 74,5 cm, rammått 178 x 76,5 cm. Signerad Edvard Andersson, a tergo daterad 1955.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNINGAR:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 65
Vikingsberg 1961 nr 81
Vikingsberg 1991 nr 71.

Små synliga spikar i pannån, Ytsmuts, mindre skrapmärken, något kantstött.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNINGAR:
Vikingsberg 1961 nr 81
Vikingsberg 1991 nr 71.

Tema

Antal besök: 831