EDVARD ANDERSSON. "Målaren".

EDVARD ANDERSSON. "Målaren".
4070017. EDVARD ANDERSSON. "Målaren".

Olja på pannå, 118 x 148,5 cm, rammått 130 x 158 cm. Signerad Edvard Andersson och daterad 1942-43.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:
Modern konst Malmö 1944 nr 65.

Ytslitage, mindre färgbortfall och krackelyrer.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:

Tema

Antal besök: 1 241