Olja på pannå, 61,5 x 122 cm, rammått 63,5 x 124 cm Signerad Edvard Andersson. Daterad 1952.
PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap
UTSTÄLLNING:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 145
Vikingsberg 1961, nr 48.
Spicka i pannån, smärre ytslitage.