EDVARD ANDERSSON. "Grönland".

EDVARD ANDERSSON. "Grönland".
4069342. EDVARD ANDERSSON. "Grönland".

Olja på pannå, 61,5 x 122 cm, rammått 63,5 x 124 cm Signerad Edvard Andersson. Daterad 1952.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 145
Vikingsberg 1961, nr 48.

Spicka i pannån, smärre ytslitage.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:
Vikingsberg 1961, nr 48.

Tema

Antal besök: 949