Vasens höjd 12 cm (märkt H 694/125), skålens diameter 17 cm (märkt H680/165). Medföljande skål troligen Bengt Edelfalk, diameter 15 cm.
Bruksslitage, repor. Smärre nagg i luftbubbla på vas.
Erik Höglund (1932–1998)