EDVARD ANDERSSON. Ett par i landskap.

4052918. EDVARD ANDERSSON. Ett par i landskap.

Akvarell på papper, 58 x 45,5 cm. Signerad Edvard Andersson. Stämpelsignerad (Kindström nr 1033), på papprets baksida daterad 1920-talet.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap.

Något vågigt samt gulnat. Slitage samt tydliga revor längs papprets kanter.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap.

Tema

Antal besök: 446