Akvarell på papper, 58 x 45,5 cm. Signerad Edvard Andersson. Stämpelsignerad (Kindström nr 1033), på papprets baksida daterad 1920-talet.
PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap.
Något vågigt samt gulnat. Slitage samt tydliga revor längs papprets kanter.