EDVARD ANDERSSON. "Magisk belysning".

4052383. EDVARD ANDERSSON. "Magisk belysning".

Olja på pannå, 58 x 38 cm, rammått 70,5 x 50,5 cm. Signerad Edvard Andersson och daterad 1943.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 215
Vikingsberg 1991, nr 40.

Ytsmuts.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:
Vikingsberg 1991, nr 40.

Ytsmuts.

Tema

Antal besök: 415