Olja på pannå, 60,5 x 61,5 cm, rammått 62,5 x 63 cm. Signerad Edvard Andersson och daterad 52.
PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap
UTSTÄLLNING:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 32.
Lätt nagg och färgbortfall längs pannåns kanter, liten repa.