EDVARD ANDERSSON. "Havsblick".

4052317. EDVARD ANDERSSON. "Havsblick".

Olja på pannå, 60,5 x 61,5 cm, rammått 62,5 x 63 cm. Signerad Edvard Andersson och daterad 52.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 32.

Lätt nagg och färgbortfall längs pannåns kanter, liten repa.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:

Tema

Antal besök: 876