EDVARD ANDERSSON. "Kinesisk dikt".

4051220. EDVARD ANDERSSON. "Kinesisk dikt".

Kol på papper, 62 x 49 cm, rammått 77,5 x 62,5 cm. Signerad EA samt daterad 1929

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNINGAR:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956 nr 461 (utanför katalogen)
Vikingsberg 1961, nr 106
Vikingsberg 1991, nr 98.

Pappret något vågigt samt gulnat. Reva på höger sida.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNINGAR:
Vikingsberg 1961, nr 106
Vikingsberg 1991, nr 98.

Tema

Antal besök: 391