Kol på papper, 62 x 49 cm, rammått 77,5 x 62,5 cm. Signerad EA samt daterad 1929
PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap
UTSTÄLLNINGAR:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956 nr 461 (utanför katalogen)
Vikingsberg 1961, nr 106
Vikingsberg 1991, nr 98.
Pappret något vågigt samt gulnat. Reva på höger sida.