Kol på papper, 66,5 x 51 cm, rammått 88 x 63 cm. Signerad EA och daterad 1929.
PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap
UTSTÄLLNING:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, nr 457 (utanför katalogen).
Pappret något vågigt samt gulnad. Fäst i de fyra hörnen mot bakomliggande kartong. Ram saknar glas.