EDVARD ANDERSSON. "Åke Nilssons flicka".

4051157. EDVARD ANDERSSON. "Åke Nilssons flicka".

Olja på pannå, ca 35 x 30,5 cm, rammått 49 x 45,5 cm. Signerad Edvard Andersson och daterad -55.

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:
Den Frie Udstillning, Köpenhamn 1956, (som "Lena") nr 234.

Aningen kantstött.

Tema

Edvard Andersson - en modern färgexplosion, del III

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Ur konstnärens kvarlåtenskap

UTSTÄLLNING:

Aningen kantstött.

Tema

Antal besök: 419