SALTKAR, glas, sannolikt sengustavianskt / empire, 17/1800-tal.

402528. SALTKAR, glas, sannolikt sengustavianskt / empire, 17/1800-tal.

Munblåst glas, godronnerad kuppa samt driven fot. Inneslutna blåsor i glasmassan. Höjd 6,5 cm, diameter 6,2 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 379