Diameter ca 24 mm, vikt ca 4 g
Proveniens: Marie-Louise Smith (1927-2014) och sedan gåva och arv till nuvarande ägaren. Mynten är förvärvade på myntauktioner och i myntaffärer mellan ca 1960-2000.
Myntsamlande har en lång tradition inom familjen Smith där Marie-Louise Smiths farfar Otto Smith (1864-1935) var en betydande myntsamlare och som 1929 donerade lejonparten av sin samling med mynt från antiken till dåvarande Kungliga Myntkabinettet. De av Marie-Louise Smith ärvda mynten användes som stomme för att byta och köpa till nya mynt för att forma den samling av bysantinska guldmynt som nu säljs här.
Jordfynd, kraftigt slitage.
Jordfynd, kraftigt slitage.